poniedziałek, 17 listopada 2014

Amethyst
Bazując na moim już kilkuletnim etsowym doświadczeniu, mogę uczciwie powiedzieć, że ametyst jest jednym z bardziej popularnych kamieni w moim sklepiku. Staram się zawsze mieć duży wybór biżu z tym fioletowym cudem.  Nie wiem, czy to kwestia urody kamienia, czy jego właściwości, ale coś w sobie na pewno ma:)

A więc kilka przydatnych informacji na jego temat. Ametyst to po grecku (lub starogrecku?) - trzeźwy:) Wykonywano z niego kielichy, które rzekomo sprawiały, że pijący nie upijał się napojem. Również w mitologii rzymskiej uznawany jest za kamień, które zapobiega pijaństwu. W średniowieczu wierzono, że ametyst ma właściwości uzdrawiające. Żołnierze uważali, że pomaga w opanowaniu się i pozostaniu spokojnym podczas bitwy. Pojawia się również w anglo-saksońskich grobach czy w biskupich pierścieniach...

Ametyst to odmiana kwarcu, kiedyś ceniona na równi z diamentami i szmaragdami. Jednakże odkrycia dużych złóż tego kamienia (głównie w Brazylii) sprawiły, że stracił na wartości. jednak nadal istnieją odmiany niezwykle rzadkie, wiec zarazem bardzo cenione (np tzw Deep Russian Amethyst).

Wydaje mi się, ze dosyć łatwo jest go rozpoznać, jest prawie zawsze fioletowy, lekko przeźroczysty. Na targach minerałów można spotkać go w formie oszlifowanych kuleczek, jak również surowych bryłek czy szczotek. I to chyba wszystko na dzisiaj^^

***

I am an etsy seller for few years now, and I can honestly say that amethyst is the most popular gemstone in my shop. I always try to have wide variety of jewelry with this amazing stone,  I don't know if it's the color, or something more, but this stone have something special in it, in my personal opinion:)

So, few interesting information about it. Amethyst means in ancient Greek - intoxicated. It was believed, that it could protect the owner from drunkenness. Also in roman mythology this stone was connected with protecting from drunkenness. In middle ages it was belied that it had healing properties, and that it made the solders cool-headed during battles. It appears also in Anglo-Saxons graves and in bishop's rings...

Amethyst is a quartz. It was valued once like diamonds and emeralds, but after some discoveries of deposits of this stone, it lost it's value. Still there are some kinds of amethyst,s which are very rare, and extremely valued (like Deep Russian Amethyst).

I think it's rather easy to recognize the amethyst. It's almost always purple, little bit transparent and glossy. I saw amethyst beads in supplies shops, but also raw stones.  Hope you will enjoy this short summary about amethyst:)


Brak komentarzy: