poniedziałek, 5 lipca 2010

zieleń

Moja ulubiona zieleń:)


Nie mogę się powstrzymać, by nieprzytoczyć tu wikipedii ;)


W starożytnym Egipcie używano zielonego barwnika do malowania brwi.

W średniowieczu zieleń uważano za kolor symbolizujący katastrofę i zło, była kojarzona z samym diabłem. Istniał nawet przesąd, że ubieranie się na zielono może ściągnąć złe moce i pecha. Niektóre negatywne znaczenia przetrwały w zmienionej formie do dziś - jaskrawa zieleń kojarzy się z trucizną, zaś blada, zmieszana z niewielką ilością błękitu lub szarości - z chorobą

Z biegiem czasu zielony zdobywał coraz lepszą reputację i przestał się kojarzyć ze złem, stał się natomiast symbolem losu i przypadkowości - zarówno w ich dobrych, jak i złych aspektach.
Zieleń to ważny kolor Islamu. Ulubionym kolorem Mahometa był właśnie zielony. Znajduje się on na wielu flagach krajów islamskich, często podłogi w meczetach są tej barwy, zaś w Koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia: "Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu"

Zielony jadeit jest symbolem Azji.

Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną ("miętowej") zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Ludzie, którzy lubią ubierać się na zielono są optymistyczni, usposobieni spokojnie, nastawieni na słuchanie innych. Cieszą się, gdy mogą pomóc innym i zauważają rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi.

W niektórych okolicznościach zieleń może się kojarzyć z niestabilnością, niepewnością i losowością, odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier. Stoły w kasynach niemal od zawsze były zielone, podobnie jak stoły bilardowe, stoły do tenisa, czy boiska piłkarskie. Zielony kojarzy się także z pieniędzmi. 
Zieleń określana jest jako kolor nadziei i jest jednym z symboli języka esperanto

7 komentarzy:

anna kowal pisze...

Bardzo fajny pierścień i fantasryczne drugie zdjęcie! Majstersztyk :) i jedno i drugie :)

ssmagie pisze...

Pierścień piękny, i w moim ulubinym kolorze :)

Edina pisze...

Pierścień fantastyczny!!!!
A opowieść o zielonym bardzo ciekawa. Zielony jest jednym z ulubionych moich kolorów:)

Zuza pisze...

tez uwielbiam zielen :)
bardzo ladny :)

Andreja pisze...

It is sooo beautifull, greetings from Slovenija, Andreja

Ka. pisze...

ładny jest. :)

Gia Illusion pisze...

Ciekawie. Nie wiedziałam o tych znaczeniach zieleni. Pierścionek prześliczny.